Hlavní město Vilnius

Trocha informací o metropolitním městě Vilnius

Hlavní město Vilnius, rozlohou 392 km2, leží na řece Neris v jihovýchodní části Litvy a hluboko ve vnitrozemí u běloruských hranic. Jeho obyvatelstvo tvoří přes 50% Litevci, pak Poláci, Rusové, Bělorusové , půl procenta Židé a ostatních menšin je zde 5%. Během 16. století bylo velmi významným centrem kultury a obchodu ve východní Evropě, ale to se po 2. sv. válce díky Polsku, Rusku a Německu změnilo.

Město je rozděleno na Staré a nové město, kdy v tom starém se návštěvník může kochat Náměstím katedrály, vrchem Gediminas, malebnými náměstími s úzkými uličkami či řadou historicky zachovaných a cenných kostelů i katedrál. Za vidění stojí i ghetto, židovská čtvrť a prezidentský palác.

Hora Tři kříže vám naskytne nádherný výhled na město. Převážně v 19. století bylo vybudováno Nové město na západě. Nalezneme zde Městskou síň s trochou kuriózní historií, jelikož v minulosti sloužila jako sídlo gestapa, v zápětí KGB a dnes zde najdeme Muzeum genocidy litevského národa. Pyramida stojící 30 km severně symbolizuje střed Evropy, který jej stanovil roku 1989 Francouzský národní geografický institut.

Leave a Reply